Akcja NIE dla CZADU!

ulotka czad

Kalendarz zmianowy

kalendarz zmianowy rok 2016

Film JRG Rybnik

Film JRG Rybnik

Rekrutacja do szkół

obrazek index

Zostań strażakiem OSP

Zostan strazakiem osp

18 lutego o godzinie 18:24 do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego (SKKM) w Rybniku wpłynęła informacja o pożarze dachu w budynku wielorodzinnym w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Generała Hallera. Kierujący Działaniami Ratowniczymi (KDR) potwierdził, że pożarem objęty jest dach budynku trzykondygnacyjnego - zadysponował dodatkowe siły i środki na miejsce akcji.

W początkowej fazie działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu dopływu energii elektrycznej do budynku. Równocześnie przystąpiono do podania 6 prądów wody w natarciu na zewnątrz i wewnątrz budynku, w tym jeden z samochodu z drabiną mechaniczną.

W trakcie prowadzonych działań przy ul. Generała Hallera, o godzinie 19:34 do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego w Rybniku ponownie wpłynęła informacja o pożarze dachu, w budynku wielorodzinnym przy ul. Wolności w Czerwionce-Leszczynach. Natychmiast przekierowano część jednostek straży pożarnej do tego zdarzenia oraz zadysponowano dodatkowe zastępy z sąsiednich jednostek ratowniczo-gaśniczych i OSP. Po dojeździe na miejsce zdarzenia potwierdzono zgłoszenie i stwierdzono, że pożarem objęta jest połowa dachu budynku wielorodzinnego.

Ratownicy, po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozpoczęli podawanie 6 prądów wody w natarciu na palące się elementy dachu. W trakcie działań zabezpieczono również 3 butle LPG, które zostały bezpiecznie przetransportowane poza palący się budynek.

W obu zdarzeniach działania straży pożarnej polegały na ugaszeniu elementów konstrukcji dachu i palącego się wyposażenia mieszkań znajdujących się na poddaszu, a także przeszukaniu wszystkich pomieszczeń w budynku, rozebraniu oraz usunięciu spalonych elementów konstrukcji dachu.

Wszyscy mieszkańcy opuścili zagrożone budynki jeszcze przed przybyciem straży pożarnej – 23 mieszkańców z budynku przy ul. Generała Hallera oraz 25 mieszkańców z budynku przy ul. Wolności.
Na potrzeby akcji został utworzony Zespół Zarządzania Kryzysowego, którego głównym celem było zewidencjonowanie poszkodowanych mieszkańców oraz udzielenie im pomocy (dwóm mieszkańcom zapewniono lokal zastępczy).

Przybyły na miejsce Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o wyłączeniu obu obiektów z użytkowania. Dochodzenie w spawie ustalania przyczyny powstania pożaru prowadzi Policja.

W obu akcjach ratowniczych brało udział 39 zastępów straży pożarnej (w tym 14 OSP), zespół ratownictwa medycznego, pogotowie energetyczne, PINB i policja.

Zdjęcia: mł. asp. Damian Golański KW PSP Katowice, KM PSP w Rybniku