Akcja NIE dla CZADU!

ulotka czad

Kalendarz zmianowy

kalendarz zmianowy rok 2016

Film JRG Rybnik

Film JRG Rybnik

Rekrutacja do szkół

obrazek index

Zostań strażakiem OSP

Zostan strazakiem osp

Straż Pożarna i Kominiarze ratunkiem na trudne czasy „Ochrona powietrza i zdrowia w dobie zmian przepisów i oczekiwań” to tytuł III Ogólnopolskiej Konferencji Kominiarskiej zorganizowanej przez Korporację Mistrzów Kominiarskich województwa śląskiego i Komendę Wojewódzką PSP w Katowicach, która odbywała się w dniach od 26 do 27 września 2019 roku w Rybniku.

Zaproszonych gości i uczestników przywitał Prezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego Pan Rafał Dydak.

Słowo wstępne wygłosił Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, który w swoim wystąpieniu mówił jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo poprzez dbanie i właściwe użytkowanie urządzeń grzewczych, czy montowanie czujników tlenku węgla. Podkreślił także, że straż pożarna co roku odnotowuje wzrost liczby zgłoszeń w wyniku zadziałania czujnika. Co niewątpliwie wskazuje na wzrost świadomości wśród mieszkańców naszego regionu o konieczności montowania czujników w domach.    

Na koniec życzył wszystkim uczestnikom konferencji owocnej pracy i podziękował Prezesowi Korporacji Mistrzów Kominiarskich za zaangażowanie w organizację konferencji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko ze strony kominiarzy z całej Polski, ale również przedstawicieli innych środowisk.

W pierwszym dniu Konferencji poruszano tematy związane między innymi z zagrożeniami wynikającymi z emisji tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, które omówił st. kpt. Tomasz Rutkowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach. Metody gaszenia pożarów sadzy w przewodzie kominowym  przy wykorzystaniu mgły wodnej przedstawił st. kpt. Krzysztof Ograbek z KP PSP w Wodzisławiu Śląskim, a  obowiązujące przepisy w zakresie  prowadzenia dochodzeń popożarowych omówił st. kpt. Radosław Wójcik Naczelnik Ośrodka Szkolenia PSP w Katowicach. O objawach zatrucia oraz postępowaniu z osobami podtrutymi tlenkiem węgla mówiła kpt. Jolanta Towarek Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Służby PSP woj. śląskiego. 

Jednym z zaproszonych prelegentów był Dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich dr n. med. Mariusz Nowak, który przedstawił  metody leczenia osób podtrutych tlenkiem węgla w komorze hiperbarycznej.

W trakcie trwania Konferencji zaprezentowano także stoiska tematyczne. Strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach i Komendy Miejskiej PSP w Rybniku przygotowali stanowiska udzielania pierwszej pomocy. Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach zademonstrowało mobilny symulator zagrożeń pożarowych w budynkach mieszkalnych.

Dla uczestników Konferencji zorganizowano także pokaz technik zwalczania pożarów kominowych z wykorzystaniem urządzenia mgłowego oraz stanowisko symulacji zadymienia w pomieszczeniu, który przygotowali strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim.

Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa kpt. Piotra Zwarycza z Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach.

Tegoroczna, III edycja Konferencji poświęcona była współpracy służb na rzecz poprawy jakości powietrza. W trakcie konferencji podpisano porozumienie w sprawie „wykonywania ewidencji kotłów i palenisk”. Sygnatariuszami porozumienia są: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezes Korporacja Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego oraz Prezes Beskidzkiego Cechu Kominiarzy.

W Konferencji udział wzięli między innymi:  Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pan Piotr Woźny, członek Zarządu Województwa Śląskiego Pani Izabela Domagała, Wiceprezydent Miasta Rybnik Pan Janusz Koper, Wiceprezydent Miasta Katowice Pan Mariusz Skiba, komendanci powiatowi i miejscy PSP województwa śląskiego, przedstawiciele organizacji kominiarskich, firm i instytucji.

Patronat honorowy nad Konferencją objął Prezes Rady Ministrów oraz Marszałek Województwa Śląskiego.

Opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach