orzel maly

 

Zostań strażakiem OSP

Zostan strazakiem osp

Film JRG Rybnik

Film JRG Rybnik

Rekrutacja do szkół

obrazek index

Akcja NIE dla CZADU!

ulotka czad

Kalendarz zmianowy

kalendarz zmianowy rok 2016

8 stycznia 2014 r. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wraz z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego i Związkiem Dealerów Samochodów rozpoczęła akcję społeczną „KARTY RATOWNICZE W POJEŹDZIE” mającą na celu zwiększenie skuteczności prowadzonych działań ratowniczych.nalepkainformacyjna

 

Podstawowym celem akcji jest ułatwienie działań zespołów ratowniczych, poprawę bezpieczeństwa ofiar wypadków drogowych podczas pracy zespołów ratowniczych i wyposażenie jak największej ilości pojazdów w Polsce w karty ratownicze i nalepki.

Gdy liczy się każda sekunda, karta taka może uratować życie skracając czas prowadzenia akcji ratowniczej nawet o 30 procent.

Karta ratownicza to kartka w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami: umiejscowieniem wzmocnień karoserii, rozmieszczeniem poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Karta ratownicza ma zestandaryzowaną formę (symbole, oznaczenia) i funkcjonuje w większości krajów UE. Jest przygotowana przez producenta danego samochodu.

KARTA RATOWNICZA zawsze umieszczana jest za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy (tam też będą jej szukać Zespoły Ratownicze).

Specjalne nalepki informują służby ratownicze, że w samochodzie znajduje się KARTA RATOWNICZA. Nalepka przyklejona powinna być od wewnątrz  (dolny lewy róg przedniej szyby od strony kierowcy).

Nalepki można uzyskać w specjalnych punktach wydawania KART RATOWNICZYCH – zobacz punkty

Więcej na www.kartyratownicze.pl

Poniżej przykład KARTY RATOWNICZEJ:

Citroen C3 2002 do 2009