orzel maly

 

Zostań strażakiem OSP

Zostan strazakiem osp

Film JRG Rybnik

Film JRG Rybnik

Rekrutacja do szkół

obrazek index

Akcja NIE dla CZADU!

ulotka czad

Kalendarz zmianowy

kalendarz zmianowy rok 2016

 

ROK 2009

10 lutego 2009 roku w Bytomiu-Miechowicach odbyły się Mistrzostwa Śląska Strażaków w tenisie stołowym. Udział w zawodach wzięło 58 zawodników z 13 Komend Miejskich i Powiatowych PSP województwa śląskiego. W klasyfikacji indywidualnej 6 miejsce zajął asp. Bogumił Pietrzak.

W dniach 19-22 lutego w hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu przy ulicy Matejki odbyły się X Jubileuszowe Halowe Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w piłce nożnej pięcioosobowej (futsalu). Mistrzostwo z Reprezentacją Śląska zdobył st. str. Adam Stanek. Kolejne pierwsze miejsce wraz z tą drużyną zdobył także w Sieradzu w dniach 14-15 marca podczas II Halowego Turnieju Służb Mundurowych "EURO 2012 w mundurze".

Spośród 56 złożonych raportów w sprawie przyjęcia do służby w KM PSP Rybnik zakwalifikowano 34 osoby, z czego po teście sprawności fizycznej zakwalifikowanych zostało 13 kandydatów.
W ciągu roku przyjęto następujących strażaków: Marcin Paleń, Radosław Szostak, Karol Marcinkowski, Tomasz Rduch, Daniel Krakowczyk, Sebastian Duda, Mirosław Polak oraz Leszek Machulec.

14 maja na rybnickim rynku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Strażaka. Nie zabrakło odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie służbowe dla funkcjonariuszy. Zaplanowany pokaz ratownictwa drogowego nie odbył się ze względu na trwający pożar wieży kościelnej w Dębieńsku, w którym zaangażowanych było sporo sił i środków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rybniku.

Niecodzienny charakter miała zmiana służby w piątkowy poranek 29 maja. Podczas której uroczyście na zasłużoną emeryturę, po ponad trzydziestoletniej służbie przeszedł asp. sztab. Stanisław Kocur piastujący do tej pory stanowiska Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Rybniku ds. operacyjnych oraz pełniący obowiązki Dowódcy JRG Rybnik.

kocur

emerytowany funkcjonariusz PSP w Rybniku asp. sztab. w stanie spoczynku Stanisław Kocur

Od dnia 1 czerwca rybniccy strażacy otrzymali do użytku w podziale bojowym nowy lekki specjalny samochód przeznaczony do akcji związanych z ratownictwem drogowym (SLRd), sprzęt ratowniczo-ewakuacyjny z trójnogiem ratowniczym do pracy poniżej poziomu ziemi oraz wsparciem zastępów gaśniczych. Jest to Renault Mascott 150.65, której obsadę stanowi 3 ratowników. Zastąpił on samochód marki Volkswagen Transporter T4 zagospodarowany na samochód kwatermistrzowski. Podwozie tego samochodu zostało dofinansowane przez Elektrownię Rybnik S.A., Urząd Miasta w Rybniku i PZU Życie S.A. natomiast jego karosacja sfinansowana została przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Razem z nowym autem pozyskano także nowe przewoźne działko wodne (DWP 60) Stream Master z głowicą Akromtic o maksymalnym przepływie 7600 l/min i rzucie zwartego prądu wody na odległość do 95 m.

dwp

przewoźne działko wodne Stream Master z głowicą Akromtic
oraz lekki specjalny samochód ratownictwa drogowego Renault Mascott

Komenda Miejska PSP Rybnik zakupiła nowy samochód osobowy specjalny - operacyjny Skoda Oktavia II 1,8 TFSI. Poprzedni samochód Volkswagen Vento został przekazany do OSP Orzepowice.

14 czerwca zakończył się coroczny obóz szkoleniowy dla Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG Rybnik. Piętnastu strażaków doskonaliło swoje umiejętności i techniki nurkowe na jeziorze Trześniowskim w Łagowie Lubuskim.

Po raz czwarty z rzędu Reprezentacja Komendy Miejskiej PSP w Rybniku zdobyła pierwsze miejsce w corocznym Turnieju piłki nożnej (jedenastoosobowej) w którym biorą udział strażacy PSP z Jastrzębia Zdroju, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor. Turniej został przeprowadzony w Pszowie w dniu 17 czerwca 2009 roku.

turniej_pszow_17-06-2009

mistrzowska drużyna piłki nożnej - KM PSP Rybnik
(zdjęcie pochodzi z galerii Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim)

Skład Reprezentacji KM PSP Rybnik: sekc. Michał Gardawski, sekc. Damian Krakowczyk, kpt. Wojciech Rduch, st. asp. Grzegorz Brzozowski, st. kpt. Marek Tanżyna, asp. Wojciech Kogut, st. str. Łukasz Olszowski, str. Mirosław Polak, st. asp. Wojciech Motyka, kpt. Jakub Korus, st. str. Marcin Janosz, st. str. Wojciech Kasperzec, st. str. Adam Stanek, mł. ogn. Tomasz Kowol, str. Radosław Szostak, st. str. Tomasz Szymura.

Mł. bryg. Bogusław Łabędzki zdobył Mistrzostwo Śląska Strażaków w tenisie ziemnym, pokonując w finale st. asp. Wojciecha Stracha z KM PSP w Tarnowskich Górach. Zawodnicy ci grając w deblu na Mistrzostwach Polski Strażaków w Złotoryi w dniach 7-9 czerwca, zajęli wysokie trzecie miejsce.

Na terenie Elektrowni Rybnik S.A. w dniach 22-24 czerwca zostały przeprowadzone ćwiczenia gaśnicze. Zajęcia były przygotowane, omówione i podsumowane przez dowódcę JRG Rybnik st. kpt. Michała Sikorę.

cwiczenia_elektrownia_22-24.06.2009

ćwiczenia gaśnicze na terenie Elektrowni Rybnik S.A.

W dniach 24-25 czerwca na obiekcie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie przeprowadzono XXVI Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. Wśród uczestników znalazł się asp. Wojciech Kogut z KM PSP Rybnik występujący corocznie w Reprezentacji woj. śląskiego.

26 czerwca na obiekcie kąpieliska odkrytego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu odbyły się VII Mistrzostwa Śląska Strażaków PSP, w których wystartowało 49 strażaków z 11 Komend PSP.
Komendę Miejską PSP w Rybniku reprezentowali asp. Ireneusz Opolony, st. sekc. Piotr Kramer, st. str. Paweł Martyna i str. Radosław Szostak.

Na placu wewnętrznym KM PSP Rybnik, w dniu 20 sierpnia zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia doskonalające z zakresu ewakuacji ludzi znajdujących się poniżej terenu ziemi. Zajęcia prowadził kpt. Jarosław Ceglarek z Grupy Ratownictwa Wysokościowego przy Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu Zdroju.

cwiczenia_rollgliss

ćwiczenia z zakresu ewakuacji ludzi znajdujących się poniżej terenu ziemi

W dniu 12 września 2009 roku w Jankowicach odbyły się zawody jednostek OSP z terenu powiatu rybnickiego. Poniżej przedstawiamy klasyfikację generalną w poszczególnych grupach.

zawody_12-09-2009_jankowice

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze w Jankowicach

GRUPA MDP DZIEWCZĘTA GRUPA MDP CHŁOPCY GRUPA A GRUPA C
1 miejsce - OSP Lyski 1 miejsce - OSP Zwonowice 1 miejsce - OSP Zwonowice 1 miejsce - OSP Bogunice
2 miejsce - OSP Jankowice 2 miejsce - OSP Palowice 2 miejsce - OSP Lyski 2 miejsce - OSP Zwonowice
3 miejsce - OSP Bogunice 3 miejsce - OSP Sumina 3 miejsce - OSP Palowice 3 miejsce - OSP Jankowice
4 miejsce - OSP Czernica 4 miejsce - OSP Jankowice 4 miejsce - OSP Jankowice 4 miejsce - OSP Bełk
5 miejsce - OSP Stanowice 5 miejsce - OSP Przegędza 5 miejsce - OSP Leszczyny  
    6 miejsce - OSP Sumina  
    7 miejsce - OSP Szczerbice  

 

W dniach 22-24 września nasza Grupa brała udział podczas ćwiczeń powodziowych służb mundurowych pod kryptonimem "Wodnik 2009" w Raciborzu. Nasza Grupa w tym zakresie współpracowała z Plutonem Ratownictwa Chemicznego z JRG Gliwice-Łabędy.

wodnik2009

ćwiczenia powodziowe służb mundurowych "WODNIK 2009"

Ponadto w ćwiczeniach z naszej Komendy brał udział także sekc. Michał Hofman wraz z labradorem Avia (Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Jastrzębia Zdroju), których zadaniem było odnajdywanie poszkodowanych przez powódź.

Na stadionie lekkoatletycznym MOSiR w Rybniku w dniu 27 września 2009 roku odbyły się Miejskie Zawody Sportowo-Pożarnicze. Końcowa klasyfikacja w poszczególnych grupach przedstawia się następująco:

GRUPA A GRUPA MDP CHŁOPCY GRUPA MDP DZIEWCZYNY
1 miejsce - OSP Wielopole I 1 miejsce - OSP Chwałęcice 1 miejsce - OSP Chwałęcice
2 miejsce - OSP Ochojec 2 miejsce - OSP Kłokocin 2 miejsce - OSP Stodoły
3 miejsce - OSP Wielopole II 3 miejsce - OSP Kamień 3 miejsce - OSP Kłokocin

Kolejne miejsca w Grupie A odpowiednio zajęli OSP Boguszowice, OSP Popielów, OSP Kłokocin, OSP Grabownia, OSP Chwałęcice, OSP Stodoły, OSP Orzepowice, OSP Gotartowice, OSP Golejów i OSP Kamień

zawody_27-09-2009_rybnik

Miejskie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Rybniku

Nasza drużyna w składzie st. asp. Bogumił Pietrzak, asp. Ireneusz Opolony, mł. asp. Robert Woźnica i st. str. Robert Potysz zdobyła I miejsce w nieoficjalnej klasyfikacji strażaków podczas Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w biegu przełajowym (cross). Asp. Pietrzak indywidualnie wśród strażaków był piąty. Do pokonania mieli trasę o długości 13 km koło Lublińca w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym.

W dniach 8-9 października odbyły się w zabrzańskiej hali MOSiR XVII Halowe Mistrzostwa Śląska Strażackich Piątek Piłkarskich. Nasza drużyna w składzie st. kpt. Marek Tanżyna, asp. Wojciech Motyka, asp. Wojciech Kogut, sekc. Michał Penkała, sekc. Michał Gardawski, st. str. Tomasz Szymura, st. str. Adam Stanek, st. str. Wojciech Kasperzec, str. Marcin Paleń oraz st. str. Grzegorz Betka (kierownik drużyny) zdobyła II miejsce, ulegając jedynie w finale Reprezentacji KP PSP Wodzisław Śląski (0:2).

mistrzostwa_slaska-zabrze_8-9.10.2009

wicemistrzowie Śląska strażaków w futsalu

Dodatkowo najlepszym zawodnikiem tego Turnieju oraz strzelcem największej liczby bramek Turnieju został st. str. Adam Stanek.

Nad Jeziorem Maltańskim odbyły się 10 października XV Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu Długodystansowym. Po pokonaniu ok. 10 km na mecie zameldował się st. asp. Bogumił Pietrzak z czasem 48 min. 26 sek. co dało mu miejsce w połowie stawki wśród 98 strażaków, którzy stanęli na starcie.

15 października przeprowadzono ćwiczenia na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Symulowano pożar aneksu kuchennego, na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej, który powstał wskutek zwarcia instalacji elektrycznej.

W siedzibie Komendy w Rybniku 24 października przeprowadzono egzamin teoretyczny i praktyczny kończący szkolenie strażaków ratowników OSP z zakresu ratownictwa technicznego. Prawie tygodniowy kurs był przeprowadzony przez Nieetatowy Ośrodek Szkolenia tutejszej Komendy oraz funkcjonariuszów Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Tego samego dnia w rybnickiej dzielnicy Kłokocin odbyły się ćwiczenia Kompani nr 15 "Kamień" Śląskiego Odwodu Operacyjnego, w skład którego wchodzi 13 Jednostek OSP należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu Miasta Rybnika i Powiatu Rybnickiego. Nowym Dowódcą Kompani jest st. kpt. mgr inż. Marek Tanżyna z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rybniku, a w czasie ćwiczeń działania ochotników koordynowali dowódcy zmian Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Jak co roku w rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, 11 listopada na rybnickim rynku obyły się uroczyste obchody tego święta. Udział wzięła delegacja Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku z Komendantem Miejskim mł. bryg. Erwinem Jaworudzkim na czele.

Już po raz trzeci z rzędu st. str. Adam Stanek z naszej Komendy zdobył Mistrzostwo Polski strażaków w halowej odmianie piłki nożnej, występując w Reprezentacji Śląskiej Komendy Wojewódzkiej PSP. Turniej został przeprowadzony przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie w dniach 12-14 listopada.

20 listopada zakończono remont (wymianę) wewnętrznej instalacji elektrycznej garażu głównym.

Asp. Ireneusz Opolony zajął czwarte miejsce wśród strażaków podczas VI Edycji Maratonu Komandosa przeznaczonego dla służb mundurowych, który odbył się 28 listopada w okolicach Lublińca. Zawodnicy oprócz pełnego umundurowania polowego z wysokimi butami, musieli posiadać dodatkowo plecak o ciężarze 10 kg.
Bieg ten ukończyli także mł. asp. Robert Woźnica i str. Marcin Paleń. Pierwszy z nich jest jedynym z sześciu zawodników w Polsce (i jedynym strażakiem), który może się poszczycić ukończeniem wszystkich sześciu Maratonów Komandosa. Z powodu kontuzji biegu nie ukończył st. str. Robert Potysz.

Z początkiem zimy rozpoczęto prace związane z remontem i przystosowaniem Centrum Powiadamiania Ratunkowego na miejscu Wspólnego Stanowiska Dyspozytorskiego. Powiatowe Stanowisko Kierowania zostało na ten czas przeniesione do sali sztabowej.
Nasi strażacy zakończyli remont łazienki na koszarach Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

5 grudnia w wielickiej kopalni strażacy i ratownicy sprawdziło swoje umiejętności, wbiegając w ochronnych ubraniach, hełmach i dodatkowo w aparatach powietrznych pokonując 110 metrów schodami na powierzchnię Szyb Daniłowicza. Naszą Komendę reprezentowali: asp. Ireneusz Opolony, mł. asp. Robert Woźnica oraz str. Sebastian Duda.

W Sosnowcu odbyła się III i ostatnia runda Grand Prix w tenisie stołowym o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Nasza drużyna toczyła korespondencyjną rywalizację z KP PSP Żywiec. Niestety do zajęcia piątego miejsca zabrakło zaledwie 2 puntów.
Indywidualnie najlepiej z naszych zawodników spisał się st. asp. Bogumił Pietrzak zajmując ostatecznie 7 miejsce. W lidze występowali także mł. kpt. Mirosław Liszka, asp. Leszek Olborski, sekc. Tomasz Szulik oraz st. str. Wojciech Kasperzec.

Jednostki ochrony przeciwpożarowej (w tym Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Rybniku) z terenu Miasta Rybnika i Powiatu Rybnickiego w roku 2009 interweniowała 1 468 razy. Były to wyjazdy do pożarów - 616 razy, miejscowych zagrożeń - 781 razy oraz fałszywych zdarzeń - 71 razy. Ponadto 16 razy nasi strażacy udawali się poza własny obszar chroniony w ramach funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wybrane najważniejsze akcje, w których brali udział rybniccy strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej to:

  • 14 maja 2009 roku, godz. 9:26 - pożar wieży kościelnej - Dębieńsko Wielkie, ul. Borowa. Po dojeździe na miejsce, potwierdzono, że pali się kopuła wieży kościelnej. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się obiekt. Podano prąd wody od wewnątrz oraz z SD -37 co ograniczyło rozwój pożaru. Jednak całkowite ugaszenie nastąpiło poprzez podanie prądu piany ciężkiej od wewnątrz wieży kościelnej. W trakcie prowadzenia działań gaśniczych zabezpieczono zabytkowe organy znajdujące się wewnątrz kościoła (przy użyciu foli budowlanej). Nie doszło do rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałą część kościoła. Po zakończeniu działań gaśniczych dokonano rozbiórki uszkodzonej części wieży kościelnej wraz z kopułą. Spaleniu uległa kopuła wieży kościelnej o konstrukcji drewnianej pokryta blachą miedzianą oraz krzyż znajdujący się na jej szczycie. Pożar spowodowany został niewłaściwym prowadzeniem prac renowacyjnych kopuły (lutowanie blach miedzianych). W działaniach gaśniczych udział brało 13 zastępów PSP (w tym pluton gaśniczy z KM PSP w Gliwicach - łącznie 31 ratowników) oraz 4 jednostki OSP - 21 osób. Straty wstępnie oszacowano na około 100 tys. zł. Ostatni pożar w podobnym obiekcie miał miejsce 14 października 1959 roku, kiedy to w wyniku pożaru spaliła się lewa północna wieża, pokrycie dachowe, organy, a także zniszczona zostaje malatura wnętrza Brazylijki pw. św. Antoniego w Rybniku. Pożar ten znaczaco pokrzyżował plany uroczystości z okazji Dnia Strażaka 2009 na rybnickim rynku.

debiensko_14-05-2009

pożar wieży kościelnej - Dębieńsko Wielkie, ul. Borowa

  • 28 czerwca 2009 roku - zalana niecka o powierzchni około 10 hektarów - Kaniów, ul. Rybacka. W wyniku gwałtownych i długotrwałych opadów deszczu przez dwa dni w działaniach brał udział zastęp SRw z agregatem pompowym z JRG Rybnik - 2 ratowników.
  • 15 lipca 2009 roku, godz. 21:20 - pożar domu jednorodzinnego - Rybnik, ul. Kosów. W budynku mieszkalnym w wyniku uderzenia pioruna wybuchł pożar. Spaleniu uległo około 400 m2 dachu - poszycie i konstrukcja; zniszczeniu uległo wyposażenie poddasza. Po ugaszeniu pożaru nastąpiły czynności zabezpieczające. Trwały one prawie 6 godzin, gdyż zalane zostało poddasze domu. W czasie wypadku w budynku przebywały dwie osoby, na szczęście nikomu nic się nie stało. Straty wstępnie oszacowano na ok. 150 tys. zł.
  • 1 grudnia 2009 roku, godz. 16:36 - zderzenie samochodu osobowego z autobusem - Rybnik, ul. Raciborska. W wyniku zderzenia kierowca samochodu osobowego został uwięziony w pojeździe. Działania zastępów JRG Rybnik (GBA 2,5/16; SLRt i SRt - 10 ratowników) polegały na stabilizacji pojazdu, uwolnieniu poszkodowanego przy pomocy sprzętu hydraulicznego, a następnie przekazaniu go zespołowi pogotowia ratunkowego, neutralizacji wycieku płynów eksploatacyjnych, oświetleniu oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Działania trwały 130 minut.

raciborska_1-12-2009

zderzenie samochodu osobowego z autobusem - Rybnik, ul. Raciborska

  • 15 grudnia 2009 roku, godz. 12:49 - wypadek ultralekkiego samolotu - Jejkowice, ul. Gajowa. W wyniku usterki silnika doszło do awaryjnego lądowania na łąkach dwumiejscowego ultralekkiego samolotu WT-9 Dynamic. W samolocie podróżowały dwie osoby, które po awaryjnym lądowaniu same opuściły uszkodzony samolot i wezwały służby ratownicze. Jedna osoba poszkodowana (pilot) została zabrana z urazem szczęki przez pogotowie ratunkowe i przewieziona do szpitala w Rydułtowach.