orzel maly

 

Zostań strażakiem OSP

Zostan strazakiem osp

Film JRG Rybnik

Film JRG Rybnik

Rekrutacja do szkół

obrazek index

Akcja NIE dla CZADU!

ulotka czad

Kalendarz zmianowy

kalendarz zmianowy rok 2016

 

ROK 2008

30 stycznia 2008 roku odbyły się ćwiczenia doskonalające z wykorzystaniem z samochodem SD-37.

cwiczenia_30-01-2008

ćwiczenia doskonalające z wykorzystaniem z średniego samochodu specjalnego z drabiną mechaniczną

29 marca w obiektach Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach odbyły się II Wojewódzkie Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Do zawodów zgłosiło się 18 drużyn z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i 15 drużyn z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego województwa. Reprezentacja KM PSP Rybnik w składzie st. ogn. Grzegorz Siatka, st. str. Adam Pendziałek i st. str. Paweł Mrozek ostatecznie zajęła 7 miejsce (na ponad 30 drużyn). Wśród sędziów oceniających poszczególne konkurencje był funkcjonariusz tut. Komendy st. str. Michał Hofman.

5 maja na rybnickim rynku odbyły się obchody Dnia Strażaka. Rozpoczęto uroczystym apelem, w którym wzięli udział m. in. strażacy i zaproszeni goście. W rybnickim muzeum otwarte zostały dwie wystawy: "Pożarnictwo w Rybniku w dokumencie i fotografii" oraz "W świecie modeli strażackich - wystawa techniki pożarniczej w miniaturze".

dzienstrazaka2008

Dzień Strażaka 2008 na rybnickim rynku

15 czerwica 2008 roku odbyły się na stadionie "Górnika" w Czerwionce-Leszczynach regionalne zawody pożarnicze. Był to V Memoriał Kapitana Adama Byczka - pochodzącego z Jankowic organizatora ochotniczego pożarnictwa na ziemi rybnickiej po drugiej wojnie światowej, jednocześnie zawodowego funkcjonariusza pożarnictwa, Komendanta Miejskiego i Powiatowego Zawodowej Strazy Pożarnej w Rybniku. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Edward Ostroch, długoletni komendant gminny OSP z Leszczyn. Zawody odbywają się co dwa lata, a ich gospodarzem jest zwycięzca poprzednich. Pierwszą potyczkę wygrała OSP Stanowice, a kolejne trzy - OSP Leszczyny. W 2008 roku zwycięzcą zostali zawodnicy OSP Kłokocin, którzy wyprzedzili OSP Palowice i Bełk. W poszczególnych grupach czołowe miejsca zajmowały: samochody lekkie - Kłokocin, Przegędza, Leszczyny; samochody średnie - Palowice, Jankowice, Książenice; samochody ciężkie - Bełk, Jejkowice, Szczejkowice.

W dniu 17 czerwca w Jastrzębiu Zdrój odbył się Turniej Piłkarski o Puchar Komendanta Miejskiego PSP w Jastrzębiu Zdrój. Nasza drużyna zajęła w nim I miejsce. Wygrała wszystkie z trzech meczy. Kolejne pozycje zajęły drużyny II - KP PSP Wodzisław Śląski, III - Jastrzębie Zdrój, IV - KP PSP Racibórz. W tegorocznym turnieju nie wystąpił zespól KM PSP Żory.

W VI Mistrzostwach Śląska Strażaków PSP w pływaniu przeprowadzonych 27 czerwca na obiekcie Kąpieliska Odkrytego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu wystartowało 55 strażaków z 11 komend (wśród nich reprezentacja KM PSP Rybnik).

W dniach 15-16 października w Hali Widowiskowo-Sportowej MOSiR-u w Zabrzu rozegrano XVI Halowe Mistrzostwa Strażackich Piątek Piłkarskich Województwa Śląskiego o puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Do czołowej ósemki mistrzostw awansowała drużyny z KM PSP Rybnik.

Zgodnie z Ustawą o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne oraz Rozporządzeniem Prezesa Ministrów w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczenia dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym Komenda Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach uruchomiła we wszystkich podlegających jednostkach Elektroniczne Urzędy Podawcze (EUP) wraz z Elektroniczną Skrzynką Podawczą (ESP).

5 września w Republice Słowackiej przeprowadzono Wojewódzkie ćwiczenia taktyczne "ORAVA 2008" na jeziorze orawskim w Namestowie. Udział w nich wzięła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG Rybnik.

W dniu 30 września zostało otwarte forum internetowe KM PSP w Rybniku dotyczące prawidłowej eksploatacji przewodów kominowych (wentylacyjnych i dymowych) w budynkach mieszkalnych.

2008 roku został przekazany do OSP powiatu będzińskiego lekki samochód gaśniczy Mercedes Benz 812D Vario z zabudową firmy Schmitz (GLBA 0,7/1).

W roku 2008 jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały 1873 razy. Wśród nich było 674 pożary, 1116 miejscowych zagrożeń oraz 83 razy wyjeżdżano do fałszywych zdarzeń. Wybrane najważniejsze akcje, w których brali udział rybniccy strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej to:

  • 31 stycznia 2008 roku, godz. 13:45 - pożar mieszkania - Rybnik, ul. Saint Vallier. Na skutek wypadnięcia żaru przez otwarte drzwiczki pieca węglowego, doszło do zapalenia się materiałów zgromadzonych w jego pobliżu. Pożar objął 60 m2 oraz 25 m2 klatki schodowej. Ewakuowano mieszkańców budynku, a za pomocą drabiny mechanicznej jedną osobę, znajdującą się na dachu budynku.

saint_vallier_31-01-2008

pożar mieszkania - Rybnik, ul. Saint Vallier

  • 8 marca 2008 roku, godz. 13:01 - pożar pomieszczenia socjalnego piekarni - Rybnik, ul. Czwartaków. Pożar powstał w pomieszczeniu sali narad na poddaszu budynku piekarni, usytuowanym nad pomieszczeniem kotłowni olejowej. Przyczyną pożaru było nadmiernego nagrzania przewodu wentylacyjnego wykonanego z PCV, który bezpośrednio stykał się z przewodem kominowym. W akcji gaśniczej trwającej 96 minut brały udział jednostki OSP Boguszowice, OSP Kłokocin - 8 osób oraz JRG Rybnik (GBA 2,5/16; GBA 2,5/16 4x4; SLRt - 11 ratowników). Straty wstępnie oszacowano na około 12 tys. zł. - uratowano mienie wartości około 700 tys. zł.
  • 9 marca 2008 roku, godz. 08:44 - pożar domu jednorodzinnego - Jejkowice, ul. Dworcowa. W wyniku zwarcia instalacji elektrycznej grzejnika olejowego doszło do zapalenia się poddasza użytkowego. W momencie powstania pożaru w budynku przebywały 3 osoby (1 dorosła i 2 dzieci), które opuściły budynek przed przybyciem zastępów straży. W czasie przybycia pierwszych zastępów straży pożarnej pożarem objęta była znaczna część poddasza i połowa dachu drewnianego krytego dachówką ceramiczną.

jejkowice_9-03-2008

pożar domu jednorodzinnego - Jejkowice, ul. Dworcowa

  • 29 sierpnia 2008 roku, godz. 22:58 - zabezpieczenie nielegalnej stacji paliw LPG - Świerklany, ul. Żorska. Jednostki PSP zadysponowane zostały przez Służbę Celną do zabezpieczenia prowadzonych przez siebie działań oraz usunięcia powstałych zagrożeń. Po przybyciu zastępów stwierdzono, że w jednym z pomieszczeń w obiekcie przylegającym do stacji LPG znajdowała się sprężarka, około 300 litrowy nieatestowany zbiornik na gaz, system rur i dziewięciu zaworów z podłączonymi do nich 11 kg. butlami z gazem propan-butan. Instalacja ta połączona była wężami gumowymi z dwoma zewnętrznymi zbiornikami na gaz LPG zlokalizowanymi na terenie stacji. Z butli 11 kg przepompowywano gaz do zbiorników na stacji. Na miejsce przybyli: Grupa Operacyjna WSKR w Katowicach, SLRChem z KP PSP w Wodzisławiu Śląskim, specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z JRG Katowice-Piotrowice. Działania trwały 9 godzin i 17 minut, w których wzięło udział 10 zastępów PSP i 27 ratowników.
  • 29 września 2008 roku, godz. 11:12 - wypadek ciągnika siodłowego z naczepą - Czuchów, ul. 3 Maja. W wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego na łuku drogi samochód ciężarowy z naczepą stracił stabilność i przewrócił się, wysypując ładunek 26 ton miału na pobocze drogi. Wskutek wypadku doszło do uszkodzenia zbiornika z paliwem, z którego wylało się około 200 l oleju napędowego, z czego ok. 100 litrów pozostało na jezdni, a pozostały olej spłynął do studzienki deszczowej, która jest połączona strumykiem z rzeką Bierawką. W związku z brakiem jakichkolwiek śladów substancji ropopochodnych po konsultacji z pracownikami WIOŚ w Katowicach akcja została zakończona w dni 1 października. W akcji brało udział 7 zastępów straży pożarnej z Rybnika, Knurowa i Dąbrowy Górniczej.
  • 16 października 2008 roku, godz. 20:08 - pożar budynku komunalnego - Rydułtowy, ul. Barwna. Informacja o pożarze wpłynęła do PSK Rybnik. Po przybyciu na miejsce pożaru stwierdzono, że pożarem objęta była cała trzecia kondygnacja (poddasze) budynku wielorodzinnego, a płomienie obejmowały również dach. W działaniach uczestniczył zastęp GBA 2,5/16 z JRG Rybnik- 5 ratowników.

radoszowy_16-10-2008

pożar budynku komunalnego - Rydułtowy, ul. Barwna

  • 23 października 2008 roku, godz. 9:48 - zderzenie pociągu osobowego z samochodem osobowym - Czerwionka, ul. Młyńska. W wyniku niezachowania ostrożności w ruchu drogowym kierujący samochodem osobowym wjechał pod pociąg osobowy relacji Racibórz - Katowice na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Kierowca przetransportowany został śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szpitala w Sosnowcu, a czterech pasażerów przewieziono karetkami do Szpitala w Rybniku.
  • 18 listopada 2008 roku, godz. 7:59 - pożar instalacji wyciągowej pyłów i trocin - Zwonowice, ul. Wyzwolenia. W wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej w szlifierce doszło do zapalenia pyłów w instalacji odwiórowania. Pracownicy zakładu podjęli próbę gaszenia pożaru przy pomocy kilku gaśnic proszkowych oraz dwóch prądów wody. Po przybyciu na miejsce akcji zastępów straży pożarnych pożarem objęte było szlifierka oraz część instalacji wyciągowej znajdującej się na zewnątrz hali.
  • 27 listopada 2008 roku, godz. 18:03 - zderzenie samochodu ciężarowego z drzewem - Rybnik, ul. Rudzka. Po przybyciu zastępów JRG Rybnik (SLRt, SRt, GBA 2,5/16 - 10 ratowników) na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód uderzył czołowo w drzewo, wewnątrz kabiny uwięziony jest kierowca, a przewożony węgiel rozsypany jest na jezdni. Działania trwały 3 godziny i 23 minut. Starty wyniosły 30 tys. zł.
  • 25 grudnia 2008 roku, godz. 00:02 - pożar centrum handlowego - Zabrze ul. Szkubacza. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 40 zastępów PSP i 7 zastępów OSP. Ogółem 165 strażaków. W tym były dwa zastępy JRG Rybnik (GCBA 8/50, GCBA 11/50 - 6 ratowników).